+90 (216) 471 2092 (Satış)  ●  +90 (262) 644 0051 (Servis)  ●  info@novi.com.tr

Gaz Türbini

 

Gaz türbini, yanma ile açığa çıkan ısı enerjisini mekanik enerjiye çevirmeye yarayan bir makinedir.

Bir gaz türbini basit olarak 5 bölümden oluşur:

  • Hava Alığı
  • Kompresör
  • Yanma odası
  • Türbin
  • Nozul

Emiş ucundan emilen hava, kompresör tarafından basıncı artırıldıktan sonra, yanma odasında, içine yakıt püskürtülmek suretiyle yakılır. Yanma sonucu yüksek basınç ve sıcaklığa (entalpiye) kavuşan hava, türbin kanatlarına çarparak türbini döndürür.

Uçak motoru olarak kullanılan gaz türbinlerinde türbin yalnızca kompresörü çalıştıracak kadar enerji üretir ve yüksek enerjili hava (ve yanma sonucu açığa çıkan diğer gazlar) türbinden büyük bir basınç ve hızla atmosfere çıkarak uçak için gereken itme etkisini oluşturur.

Üretilen enerji diğer uygulamalarda bir şaftı çevirmek için de kullanılır. Bu tip gaz türbinlerinde türbin bıçakları çok daha fazla sayıdadır ve türbine aktarılan kinetik enerji kompresörü çalıştırmak için gereken enerjiden çok daha fazladır. Türbinin şaftı döndürmesi ile elektrik enerjisi üretilebilir ya da tren, gemi, hatta bazı otobüs ve tanklar hareket ettirilebilir.

Uçak motorları içten yanmalı motorlara göre düşük verimli olsa da güç/ağırlık ve güç/hacim oranları bilinen motorların en yükseği olduğu için tercih edilirler.

Gaz türbinleri için kullanılan yakıt önemli değildir önemli olan yanma odasın da yüksek basınçlı havayı elde edebilmektir. Uçak yakıtı olarak motorin tercih edilmez çünkü motorin, düşük sıcaklıklarda parafin kristallerinin oluşumu nedeniyle saydamlığını ve akışkanlığını kaybeder. Bunun yerine kerosen gibi soğukta akışkanlığını yitirmeyen petrol ürünleri tercih edilir. Gaz türbinlerinin verimini artırmak için tekrar ısıtma (reheat), eşanjör (heat exchanger) vb. kimi yöntemler kullanılabilir. Ayrıca havadan daha iyi termo-mekanik özellikleri bulunan kimi gazlar enerji üretim tesislerinde türbinleri çevirmek için kullanılabilirler.

gaz turbinleri 1Gaz ve Dizel Türbinlerini En Hızlı ve En Uygun Şartlarla Sunuyoruz

Gaz Türbinleri ve Dizel Yakıtlı Türbinler Konusunda 1 MW dan 100 MW 'a kadar tek parça Gaz Türbinleri ihtiyaçlarınız için çözüm ortağınız.

Distribütörü olduğumuz Uluslararası Firmanın Amerika, Kanada ve Hollanda stoklarında Bütçenize uygun Uluslarası Garantilere sahip çok çeşitli Gaz Türbini, hazır CHP ve Kombine tesislerden en uygun olanını seçer, düşündüğünüz yatırımı çok hızlı ve ekonomik olarak hayata geçirebilirsiniz.

 

 

gaz turbinleri 2

CHP ve Kojenerasyon Uygulamalarınızda bize danışabilirsiniz.

En küçük ev tipi micro sistemlerden 100 MW ve daha büyük tesislere kadar her türlü uygulamalarınız için Mühendislik hizmetlerimiz konusunda bilgi almak için Lütfen Müşteri temsilcinizi arayın.

 

 

gaz turbinleri 32.El veya Stok Fazlası Doğalgaz Türbinleri

Gaz Türbinleri konusunda ister 1 MW lık isterseniz 100 lerce MW'lık Türbinleri size garantili olarak temin edebiliriz. Stok fazlası Yeni Gaz Türbinler, Fabrikalarında Yenilenmiş Gaz Türbinleri, Uluslararası garantilerle ve Satıcı firmaların Finansman Olanaklarıyla Enerji yatırımlarınızda çok büyük avantaj sağlıyor.

 Bilgi ve Teklif almak için Lütfen Müşteri temsilcinizi arayın veya formumuzu kullanın.